Музей Г.Сєдова

Главная | Регистрация | Вход
Четверг, 09.01.2025, 16:03
Приветствую Вас Гость | RSS
Меню сайта
Категории каталога
Мои статьи [102]
Главная » Статьи » Мои статьи

Березоворудська піраміда
 

Березоворудська піраміда

Є всі підстави називати Єгипет країною пірамід. Та не кожному відомо, що в Європі теж є три піраміди, дві з них - ніби копії африканських, а третя начебто перенесена з мексиканських просторів. Із трьох європейських пірамід одна знаходиться в Римі, а дві - на Полтавщині.

Хто бував у центрі села Березова Рудка Пирятинського району, той не міг не побачити біля сільського магазину древню дев'ятиметрову піраміду. Ніби усипальниця фараонів, тільки в мініатюрі. Масивних кованих дверей уже практично немає - іржа з'їла. А всередині, у склепі, де колись покоїлися тіла померлих, тепер хіба сміття побачиш.

Історія піраміди така: син поміщиків Закревських, котрі мешкали у Березовій Рудці, зять тодішнього прем'єра Петра Столипіна, Гнат, був послом Росії в Єгипті. Саме там він вперше побачив знамениті піраміди і став жертвою єгиптоманії, що охопила мало не всю Європу після побудови Суецького каналу. Завдяки Гнату Закревському піраміда появилась і на Полтавщині. Вона являла собою пірамідальну каплицю, всередині якої знаходився хрестоподібний склеп з чотирма нішами, у двох з них знаходилися тіла померлих батьків Гната.

До речі, для спорудження піраміди використовували матеріали, привезені з Африки, витримували всі вимоги стосовно розміщення піраміди відносно до частин світу. Біля входу було встановлено стутую богині Ізіди, створену приблизно в другому тисячолітті до нашої ери. Всередині піраміди був вівтар з пам'ятним хрестом у центрі, стіни з одного боку розписані письменами зі святого письма, з другого - єгипетськими фресками.

Так було до 1917 року. Коли до влади прийшли більшовики, вони вчинили стосовно пам'ятки архітектури справжній вандалізм. Останки померлих вилучили з цинкових гробів і викинули у рівчак неподалік сільського цвинтаря. Обдерли фрески і письмена, викинули древню статую богині. Після Другої світової війни в приміщенні обладнали склад молокозаводу, бо, як свідчать старожили, продукція в поховальних камерах довго зберігалась.

Коли у 80-ті роки затіяли споруджувати будинок культури, то було прийнято рішення піраміду взагалі прибрати, бо, мовляв, не вписується в архітектурний стиль села. Та ніякі бульдозери не подужали - настільки міцна споруда. Нині вона скоріше нагадує смітник, ніж цінну пам'ятку минувшини.

...Інша полтавська піраміда - в селі Комендантівка Кобеляцького району. Споруджена вона значно раніше, ніж березоворудська, за мотивами усипальниць племені майя. Ідея будівництва її належала Олександру Білевичу, чий дворянський родовий маєток знаходився у Комендантівці. Це була відома особистість - служив офіцером у російському морському флоті, брав участь у російсько-турецькій війні, воював на Балканах. Коли в 60-х роках XIX століття перебував у Єгипті у складі обмеженого контингенту російських військ, там захопився пірамідами.

У 1864 році передчасно померла дружина Софія, і Олександр на її честь вирішив спорудити Софіївську церкву у вигляді трьохярусної піраміди. У першому ярусі, де були іконостас і вівтар, проводили богослужіння. П'ятнадцятиметрову споруду (найвищу серед трьох європейських пірамід) увінчував хрест.

Після революції 1917 року церкву пограбували, пристосувавши примішення під склад добрив. Лише наприкінці минулого століття були спроби відродити храм-піраміду, відновити богослужіння, але довести розпочате до кінця не вдалося.

http://www.mns.gov.ua

Категория: Мои статьи | Добавил: sedovo (21.01.2008)
Просмотров: 1310 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Copyright MyCorp © 2025 | Бесплатный конструктор сайтов - uCoz