Орден святого Олександра Невського
В світі залишилося мало оригінальних нагород Російської Імперії. Постаралися більшовики, що безжально переплавили ордени на золото і срібло. Дикі перекупники, що вивезли залишки у часи перебудови… Сталося так, що найбільш повні колекції збереглися у сім‘ях емігрантів. Старші покоління, які намагалися утримувати якісь традиції, померли. А покоління пепсі безжально понесло сімейні реліквії на продаж…
Фанатичний колекціонер козацьких речей, нагород, монет, зброї отаман Американського козацтва Сергій Цапенко, надіслав чергову порцію фотографій нагород Російської Імперії.
Орден святого Олександра Невського. З приватної колекції.
Робота майстрів «Keibel». Золото 56 проби. Срібло – 84 проби.
Збереглося буквально кілька примірників. Мається на увазі імператорська робота періоду 1890-95 років.
Орден було засновано у 1725 році Катериною І.
Нагороджувалися, переважно, військові, починаючи з чину генерал-лейтенанта.
Орден був третім, заснованим Імперією.
Як нам вдалося вияснити, було нагороджено десь біля трьох тисяч чоловік, у тому числі, багатьох царів, королів, видатних полководців…
Останнє нагородження відбулося перед революцією 1917 року. Хоча, білогвардійці вручали нагороду і під час Громадянської війни, потім в еміграції…
За відродження козацтва, було нагороджено і С.Цапенка…
Нагородний комплект складається з срібної зірки і знаку у вигляді червоного хреста. Якийсь час, у ХІХ столітті, знак робили у чорному кольорі. Однак, потім, відмовилися від цієї ідеї.
Як не дивно, світлини ордену різних років, дуже відрізняються. Ручна робота, різні матеріали, авторське уявлення майстрів про дизайн…
Часто, в оформленні ордену використовували діаманти та інше коштовне каміння.
В російських музеях вціліли, в основному, ордени, зроблені у ХХ столітті. Певна їх кількість – в колекціях королівських сімей Європи.
Орденом нагороджувалися польські королі Август ІІ і ІІІ. Король Данії Фредерік ІУ. Король Прусії Фрідріх ІІ. Цар Картлі…
Для нас цікаво, що орден мав і останній козацький Гетьман Данило Апостол. Дуже ймовірно, що гетьманська нагорода збереглася. Може десь тихо лежати або в полтавських музеях, або в таємному сховищі у підземеллях Великих Сорочинців, про які ми вже писали…
Ідею створення ордену висунув Петро І.
30 серпня 1724 року, з Володимира у Санкт-Петербург, перевезли прах Олександра Невського, перепоховавши у монастирі, який назвали «Александро-Невской Лаврой». З того часу образ О.Невського активно використовується у військово-патріотичній пропаганді Росії.
Навіть комуністи зробили свій орден Невського…
В нинішній, путінській Росії, до Невського особливе ставлення. І не дивно…
Як би там не було, світлини унікальної нагороди друкуємо.
Вивчайте! Порівнюйте! Аналізуйте історію! Адже, все, в принципі, повторюється…
Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України»
|